• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

ועכשיו ברצינות

בשבועות האחרונים, המוסדות האקדמיים מציפים את מדיות הפרסום בקריאות לבוא ולהירשם ללימודים. התחרות הרבה בין המוסדות מביאה פעמים רבות לפרסומים מנופחים ומוטים, שלא בהכרח מיטיבים עם הצעיר בקצה, המעוניין להירשם ללימודים.

מוסדות אקדמיים רבים, מציעים הצעות מפתות שאינן משקפות את האמת המלאה אודות המסלול או התואר הנלמדים בפועל. ללא מידע מהימן ושקוף, צעירים רבים מוצאים עצמם לומדים לתארים שאינם רלוונטיים להם, אשר אינם בהכרח מהווים את המקפצה הנדרשת בתחומי התעסוקה והקריירה או שפשוט - אינם מעניינים אותם.

 

הפרסומים המוגזמים לקראת הימים הפתוחים המתקיימים בימים אלו, מנסים למשוך כמה שיותר לקוחות למוסדות, ומבטיחים תארים בזמן קצר, אפשרויות תעסוקה מרשימות, ואף תארים בשילובים בלתי הגיוניים.

מתעניינים בלימודים? אנחנו מזמינים אתכם לא ללכת שבי אחר הפרסומים ולבצע מספר בדיקות נוספות בטרם ההחלטה החשובה על סוג ומקום התואר. גלשו עכשיו באתר וגלו טיפים רבים שייסעו לכם לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם.

 

שלא יעבדו עלייך - ארבעה דברים שחייבים לבדוק

תואר מלא בזמן קצר: לרוב בפרסומים משמיטים את משך הזמן האמיתי הנדרש להכשרה מלאה במקצוע הנבחר. למשל, עבור מקצועות כגון פיזיותרפיה, משפטים, פסיכולוגיה, תזונה, ראיית חשבון ועוד, יש מרכיבים נוספים בהכשרה הנדרשים לטובת הסמכה מלאה, כגון הכשרה מעשית או התמחות. ישנם מקצועות רבים בהם קיימת המתנה ארוכה מאוד להתמחות או להכשרה, מה שעלול להאריך מאוד את תקופת הלימודים.

תואר ראשון ושני ביחד: ישנם תחומים בהם התואר השני אכן מהווה מקפצה לקריירה, בטח אם הכיוון הוא להמשיך ולחקור באקדמיה. עם זאת, כיום ישנם תחומים בהם תואר שני עשוי לעכב השתלבות בשוק התעסוקה, שכן סטודנט הנעדר מהשוק לאורך מספר שנים בגלל לימודים אקדמיים למעשה מרחיק עצמו מרכישת ניסיון בעולם העבודה.

בדקו היטב 'מה בקנקן': לעתים שם התואר לא תואם את החוגים להם הוא שייך. כלומר, ישנם מסלולי לימוד שבפועל מעניקים תעודת גמר בלימודי BA כללי, או תארים שתכניות הלימוד שלהם לא מעניקות את ההכשרה הנדרשת.

"התואר מותנה באישור המל"ג": שימו לב לאותיות הקטנות. כאשר נאמר שהתואר מותנה באישור המועצה להשכלה גבוהה, משמע שנכון לזמן זה, התואר לא מוכר רשמית. במוסדות בהם יש ערבויות ובטחונות לסיום הלימודים, התואר יכול להיות מוכר עד לסיומו. תמיד ישנה האופציה כי הוא לא יוסמך רשמית, מה שעלול לפגוע בסטודנטים שכבר החלו ללמוד אותו. מוסדות רבים מחתימים את הסטודנטים על מסמך המיידע אותם על האופציה כי לא יקבלו לבסוף את התואר אליו הם נרשמו. במקרים חריגים אף יש צורך לעבור מוסד לימוד.

 

עשרת הדיברות- 10 טיפים שחייבים להכיר לפני שנרשמים

1. בדקו את התואר במוסדות לימוד מקבילים: יכול להיות שאת אותו התואר שמציעים לכם במוסד אחד, תוכלו לקבל במוסד אחר בו ישנם תנאי קבלה אחרים, או השתלבויות תעסוקתיות מוכחות, או אף מרצים ותכניות לימוד עשירות יותר. כל תואר מנוהל אחרת בכל מוסד ולכן חשוב לחקור כל תואר לגופו.

 

2.התייעצו עם סטודנטים או בוגרים שלמדו את התואר בו אתם מתעניינים. הם השגרירים האמיתיים והכנים ביותר, ויוכלו לספר אם הציפיות שהיו להם מהתואר אכן התממשו בשטח.

 

3.אל תלכו שבי אחר סטריאוטיפים: גם באקדמיה סובלים מדעות קדומות. יש מי שחושבים ש'תואר מאוניברסיטה הוא בהכרח יותר טוב ממכללה', או ש-'במכללה מקבלים יחס אישי שלא מקבלים באוניברסיטה' וכד'. בפועל, לכל תואר יש את היתרונות והחסרונות שלו בכל מוסד. בדקו איפה הכי נכון לכם ללמוד את תחום הלימוד שלכם ביחס למוסדות אחרים, ולא לפי סוג המוסד. ישנם תארים בהם אוניברסיטאות מעניקות כלים וערך מוסף גדול יותר ולחלופין ישנם תארים ומקצועות אשר נלמדים במכללות ומיטבים יותר עם הסטודנטים ובוגריהם.

 

4. בררו בחשדנות את ההבטחות על השתלבות בעולם התעסוקה: לא כל מוסד אשר מבטיח כניסה מיידית לתפקידים משמעותיים בשוק העבודה אכן יודע לעמוד מאחורי האמירה הזו. בדקו אם המוסד או תחום הלימוד הספציפי בו אתם מתעניינים אכן פותח אופק תעסוקתי הולם.

 

5. שימו לב למבחני הרישוי: ישנם מקצועות כגון משפטים, ראיית חשבון ועוד, הדורשים מבחני הסמכה חיצוניים בכדי לקבל תעודת הסמכה מקצועית לתואר. בדקו את אחוזי המעבר של הלומדים במוסד בו אתם מתעניינים באותם המבחנים, בכדי להעריך את סיכוייכם למעבר

 

6. הקפידו לבדוק את זמן ההמתנה להכשרות מקצועיות ולהתמחויות, בתחומי לימוד הדורשים זאת. ישנם מקצועות בהם זמני ההמתנה להכשרות המקצועיות או להתמחויות עשויים להיות ארוכים מאוד, ויש לקחת זאת בחשבון בעת ההרשמה לתואר.

 

7. בדקו האם מתאימה לכם הכשרה טכנולוגית: לימודי הנדסאיים וטכנאים עשויים להיות אפשרות חכמה ומהירה למי שמעוניין להשתלב בשוק התעסוקה.

 

8. חקרו אפיקי כניסה 'חריגים' ללימודים: לצד תנאי הקבלה המובנים, ישנן אופציות חריגות שעשויות להתאים לכם ולשפר את סיכוייכם לכניסה למוסד, כמו מצטייני פריפריה באוניברסיטאות, וועדות חריגים ועוד.

 

9. בחנו מגורים בסמוך לקמפוס: בכדי לגור במעונות הסטודנטים, תוכלו להגיש טופס מקוון באתר הדיקנט של המוסד בו אתם מעוניינים ללמוד. כמו כן ניתן להגיש מועמדות לאחת מקהילות הסטודנטים של "תוצרת הארץ" בלינק הזה.

10. בקרו במשרדי אגודת הסטודנטים במוסד שלכם והתייעצו עם מחלקת האקדמיה של האגודה.

 
 

בכל מקרה- ההתאחדות כאן בשבילך

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל עומדת לשירותכם בכל עת ומרכזת עבורכם ארגז כלים רחב ומידע מקיף אודות מלגות, הטבות, זכויות, אירועים ועוד. עקבו אחרינו

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle